Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Slovensko vzbudilo záujem investorov z „kolísky svetového obchodu“

Investície 20.02.2009 | 12:04 0 Komentárov

Pracovná cesta ministra hospodárstva SR Ľubomíra Jahanátka pokračovala zo Sýrie do hlavného mesta Libanonu Bejrútu. Minister Jahnátek a štátny tajomník MF SR Pater Kažimír sa stretli s ministrom hospodárstva a obchodu Libanonu Mohammedom Safadim.

Libanonsky rezortný partner prijal slovenskú delegáciu najprv užšom kruhu. Obe strany si vymenili informácie o stave svojich ekonomík. Najviac hovorili o dôsledkoch finančnej a hospodárskej krízy. Počas rozhovoru sa ukázalo, že finančná kríza sa Libanonu dotkla len okrajovo, keďže tunajší finančný systém je založený na iných princípoch. Na stretnutí zaznela zhoda, pokiaľ ide o odhaľovanie potenciálu možností spolupráce Slovenska a Libanonu. Minister Safadi napríklad uviedol, že Libanon má dobré skúsenosti so zónou voľného obchodu. Tá sa osvedčila natoľko, že pripravujú ďalšie podobne projekty. Ide o akési vstupné brány pre tovary a produkty, ktoré sa cez Libanon dostavajú prakticky do celého arabského sveta.

V ďalšej časti hostiteľ vysvetlil projekty vytvárania priemyselných zón. Tu by chcel Libanon, ktorý nedisponuje veľkým produkčným potenciálom, využiť skúsenosti Slovenska zo zakladania firiem na baze zahraničného kapitálu. Libanonskí finanční a ekonomickí experti sú totiž dobre informovaní o výsledkoch Slovenska pokiaľ ide o vytváranie efektívnych podmienok pre investorov. Poznatky získavajú aj od podnikateľov, ktorí už pre svoje aktivity slovenský trh objavili. (napríklad libanonská firma Amine Aour Middle East Foods S.A.L., ktorá je takmer 100 % vlastníkom Milexu Galanta)

Šéf slovenského rezortu hospodárstva v tejto súvislosti zdôraznil, „že by bolo vhodné využiť  historické väzby, ktoré sa vytvorili tak, že mnohí úspešní libanonskí podnikatelia a obchodníci študovali v bývalom Československu a ovládajú slovenčinu alebo češtinu“. Istá paralela tu je, ako potvrdili obaja predstavitelia v tom, že ako Slovensko tak Libanon prešli zložitými etapami vývoja. V Libanone bola občianska vojna, napriek tomu preukázali životaschopnosť a energiu pri obnove krajiny a spoločnosti.

Minister Jahnatek, sa stretol aj s predstaviteľmi Libanonského úradu pre rozvoj investícii IDAL a členmi asociácie združujúcej absolventov slovenských univerzít a vysokých škôl, ako aj krajanov a v Libanone úspešné pôsobiacich manažérov zo Slovenska. ( V popredí Zuzana Železníková, Slovenka, ktorá roky manažuje jediný pivovar v Bejrúte). Už na jar by sa mohla zorganizovať prvá misia slovenských podnikateľských subjektov v Libanone. Zorganizovať by ju mal IDAL v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).