Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Spoločnosť Roche si zobrala úver vo výške 16 mld. USD na kúpu Genentech

Investície 19.02.2009 | 18:35 0 Komentárov

Farmaceutická spoločnosť Roche včera emitovala dlhopisy vo výške 16 mld. USD, z ktorých výnos chce použiť na kúpu balíka 44 percentného balíka akcií spoločnosti Genentech. Roche k 31. januáru tohto roku vlastnila v Genentechu 55.81 percentný balík akcií.

„Vzhľadom na fakt, že Roche vlastní majoritný balík akcií Genentech a dohoda o kúpe aj zostávajúceho podielu uviazla na mŕtvom bode, tento krok sa javí ako zmysluplné riešenie,“ hovorí Pavol Jonas analytik z CAPITAL MARKETS.

Posledná  cena, za ktorú chcelo Roche kúpiť zostávajúci podiel v Genentechu bola 86.5 USD/akciu, pričom predstava manažmentu o cene bola až 112 USD/akciu. 

Genentech sa obchoduje tesne pod cenou, za ktorú chce Roche kúpiť. Roche je majoritný vlastník firmy Genentech od minulého leta, kedy Roche oznámila ponuku na prevzatie. Dokončenie plánovaného odkúpenia balíka akcií firmy Genentech by malo prebehnúť už onedlho.

V súčasnosti, keď dlhopisoví investori sú ochotní požičať spoločnostiam so solídnym fundamentom, má Roche na trhu priestor na to, aby uspokojila možnú zvýšenú potrebu kapitálu.

Podľa Wall Street Journal, pokiaľ by sa spomínaná transakcia uskutočnila, prekonala by rekord firmy General Electric z roku 2002, ktorý bol v objeme 11 mld. USD.