Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Tento týždeň sa rozhodne kde „potečie“ cena ropy

Investície 15.07.2009 | 17:44 0 Komentárov

Niekedy je lepšie raz vidieť ako tisíckrát počuť. A presne tak je tomu teraz v prípade ropy. Cena od začiatku roku stúpa. Ropa si udržuje si stále tempo rastu smerom hore a neustále úzkostlivo sleduje trend v očakávaní, že v budúcnosti, v určitom okamžiku, dosiahne magickú hranicu 100 USD ktorá bola ešte nedávno úplne v nedohľadne. Musíme však mať na pamäti, že tohtoročný rast vychádza výhradne z očakávaného oživenia dopytu.

Nedávno zverejnené údaje o zásobách nenaznačujú žiadne známky oživenia dopytu, ale iba rast zásob u takmer všetkých produktov. V niekoľkých uplynulých týždňoch sme zaznamenali zvýšenie zásob benzínu a pokles cien ropy, čím sa obidva údaje priblížili k predpokladaným sezónnym priemerom. No napriek tomu  nevidíme žiadne známky oživenia na strane dopytu.

Neočakávali sme z týchto údajov žiadne veľké prekvapenie. Stále sa domnievame, že údaje o benzíne by mali dominovať aktuálnym titulkom správ. Výroba benzínu je teraz výrazne nad podobnými úrovňami z rokov 2007-2008 čo znamená, že akákoľvek  podstatná tvorba zásob nad očakávaniami by mohla stiahnuť dole celý energetický komplex. Potom by sa hlavné fundamentálne zameranie malo odkloniť od náznakov smerovania trhu zo strany ponuky a sústrediť sa viacej na znižovanie dopytu v budúcnosti.  OPEC však tvrdí, že v dohľadnej dobe predpokladá iba veľmi mierne zvýšenie dopytu po rope, pričom ropa by sa mala „vrátiť na úrovne z roku 2008 až okolo roku 2013“.

Vzhľadom k tomu, že dopyt je stále na minimách, ďalším veľmi dôležitým faktorom, ktorý prispieva  k rastu ceny ropy, je neschopnosť amerického dolára nabrať na sile. Americký dolár a vzostup cien akcii sú rozhodne faktory, ktoré dávajú komoditám všeobecný impulz k rastu.

Z technického hľadiska sa cena ropy zubami-nechtami drží onoho vzácneho vzostupného trendu z grafu (viď dole). To však nič nemení na našom predpoklade, že  trend sa tento týždeň dostane pod určitý tlak. Pokiaľ sa nič významnejšie nestane, tak dôjde minimálne k otestovaniu dlhodobej zotrvačnosti cien ropy.

Veľmi dôležitou úrovňou, ktorú je potrebné tento týždeň sledovať, je významná podpora na úrovni 58,50 USD. Pokiaľ sa americkej rope WTI Crude podarí si túto úroveň udržať, budeme svedkami mnohých uzatváraní krátkych pozícií (short covering) a budovania základne pre vzostup až k 50-dennému pohyblivému priemeru na úrovni 66,00 USD. Ale neočakávajme, že sa tak stane skôr, ako pred niekoľkonásobným otestovaním silnej podpory.

Pokiaľ sa podpora na úrovni 58,50 USD neudrží, potom by mohol nastať ďalší prudký výpredaj a cena by mohla zamieriť dole k 48,50 USD. Domnievame sa však, že aby sa v súčasnej situácii na trhu tak udialo, muselo by dôjsť k posilneniu amerického dolára a ďalšej korekcii cien akcii. Ale povedzme si to úprimne, žiadne známky takéhoto vývoja v súčasnosti nepozorujeme.

Podľa všeobecnej nálady na trhu usudzujeme, že ropa by mala tento týždeň zakončiť v miernom zisku, a zavŕšiť tak nedávnu korekciu.  

Ole Sloth Hansen, komoditný stratég, Saxo Bank

UPOZORNENIE

Tento text je tlačová správa. Investujeme.sk zvereňuje komerčné oznamy a tlačové vyhlásenia v dodanom znení a nezodpovedá za ich obsah.