Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Tolerancia rizika skončila

Investície 09.07.2009 | 14:50 0 Komentárov

Po ďalšej zlej správe o poklese zamestnanosti v USA, obnovili trhy minulý týždeň averziu voči riziku. Akciové a komoditné trhy prišli o časť svojich nedávnych ziskov a dolár sa zotavil.

Ropa zažila uplynulý týždeň ako na horskej dráhe, keď na jeho začiatku vystúpila až nad 73 USD. Stalo sa to po tom, čo v utorok jeden nezodpovedný obchodník v Londýne počas nočného obchodovania údajne nakúpil 9 000 lotov a tak vyhnal cenu ropy Brent hore o viacej ako 2 USD za barel. Americká ľahká ropa WTI nasledovala jej príklad a než týždenné údaje o zásobách a správa o zamestnanosti poslali ceny na 5-týždňové minimum, dosiahla hodnotu 73,38 USD.

Týždenná štatistika DOE sa stretla s negatívnou odozvou, pretože dopyt po rafinérskych produktoch bol nízky, hlavne pri benzíne boli opäť zaznamenané vysoké úrovne zásob. Rafinérsky zisk (ukazovateľ 3:2:1 crack spread) stratil od polovice júna skoro polovicu svojej hodnoty, čo vyvíja určitý tlak na rafinérske marže. A nižšie marže predstavujú aj nižší dopyt po rope do budúcna.

Technicky by sme sa mali zamerať na vytvorenie nového pásma pri augustovej rope WTI na nižších úrovniach, pričom ako dve najzaujímavejšie podporné úrovne vidíme úrovne na 65 USD a 62,33 USD. Dolár bude ako obvykle hrať svoju úlohu a každý pokus o dosiahnutie dôležitej podpornej úrovne USD na hodnote 1,3740 spôsobí ďalší tlak na komodity, ktoré sú závislé na dolári. Rezistencie nájdeme na úrovniach 68,50 USD a ďalej na 70 USD a 73 USD.

Ako bolo uvedené vyššie, zásoby benzínu rástli aj naďalej a jeho dostatočná ponuka uspokojuje váhavých amerických vodičov. Správy týkajúce sa štruktúry automobilovej dopravy za minulý víkend, ktorý bol kvôli oslavám Dňa nezávislosti v USA predlžený na tri dni, boli sledované s veľkou pozornosťou. Tradične ide o vrchol automobilovej sezóny, ktorý však padol za obeť recesii, pretože väčšina Američanov sa rozhodlo zostať doma.

Zlato tento týždeň zaznamenalo bočný pohyb, pretože niektorí investori ho nakupovali pri oslabení, zatiaľ čo iní redukovali svoje dlhé pozície kedykoľvek sa obchodovalo nad hranicou 940 USD. Ako sme už uvádzali, zlato bezmyšlienkovito nasleduje dianie na iných trhoch, pretože inflácia je zatiaľ ďaleko a trhy s ostatnými komoditami ponúkajú lepšie príležitosti. Očakávame, že v centre pozornosti zostane naďalej dolár a medzitým budeme hľadať podporu pre augustové zlato na úrovni 922 USD s rezistenciou na 950 USD.

Informácie o tom, že Čína zrejme zmierňuje prehnané nákupy železnej rudy a medi, zatiaľ nemajú žiadny negatívni dopad na ceny, keď sa minulý týždeň septembrová HG meď dokázala udržať nad podporou na úrovni 224 USD. V prípade jeho prelomenia smerom dole by mohla cena zamieriť až k hranici 212 USD, príp. 200 USD. Náklady na dopravu zásielok suchého tovaru okolo Mysu dobrej nadeje poklesli počas týždňa o 20 percent. Signalizuje to, že nedávny silný dopyt po preprave zásielok, hlavne do Číny, začína poľavovať.

Americké obilninové výrobky zaznamenali veľmi zlý týždeň, keď ceny kukurice a pšenice poklesli o 11 percent, respektíve o 6,5 percenta. Jednalo sa o dôsledok prekvapivého zistenia amerického ministerstva poľnohospodárstva, ktoré sa týkali rozšírenia osiatych plôch týmito dvoma obilninami v USA. Septembrová pšenica sa teraz obchoduje za ceny blízke zmluvnému minimu z roku 2008, okolo 5,22 USD/bušel (1 bušel je cca 27,216 kg). Jeho prelomenie ponecháva otvorené dvierka ďalším stratám na hodnote okolo úrovne 5,00 USD.

Sójové bôby naďalej získavajú podporu, pretože silný dopyt po vývoze stenčuje už aj tak malé zásoby v USA. Aj napriek rekordnej rozlohe vysadených plôch sa trh obáva, že nebude schopný zaistiť dostatočný objem zásob z novej úrody. Ceny novembrovej sóje ukončili týždeň na hodnotách okolo 10,00 USD, čo predstavuje zvýšenie o 1 percento.

A na záver, čo sa týka sektoru obilnín vyzerá, že by sme mohli byť svedkami ďalšej neočakávanej situácie spôsobenej javom El Niňo (čo je meteorologický jav prinášajúci sucho do juhovýchodnej Ázie). Austrálčania dávajú tento rok javu El Niňo viacej ako 50% šancu. Medzi produktmi, ktorých by sa jav mohol dotknúť, patrí pšenica, cukor a ryža. Dôsledkom by mohli byť prudké výkyvy cien. Nedávne zvýšenie ceny cukru bolo spôsobené zmenou v každoročnom období monzúnov v Indii ktoré mohlo nastať pravé v dôsledku javu El Niňo. 

UPOZORNENIE

Tento text je tlačová správa. Investujeme.sk zvereňuje komerčné oznamy a tlačové vyhlásenia v dodanom znení a nezodpovedá za ich obsah.