Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

UniCredit Bank už poskytla úver na financovanie prípravných prác na D1

Banky 15.10.2009 | 17:37 0 Komentárov

Práce na diaľnici D1 môže koncesionár začať okamžite. UniCredit Bank poskytla úver na financovanie prípravných prác na D1. Včera bola s koncesionárom Slovenské diaľnice, a. s. Bratislava podpísaná úverová zmluva na 18 miliónov EUR a zajtra môže byť slávnostne zahájená výstavba.

Ide o zásadný projekt, ktorý predstavuje jeden z dôležitých stimulov pre národné hospodárstvo s dopadom na výrazné zvýšenie dopravného komfortu na diaľničných úsekoch  D1 o celkovej dĺžke 75 km v rámci ďalšieho balíka PPP projektov. Konkrétne ide o trasu, ktorá zahŕňa 5 úsekov – Dubná Skala – Turany, Turany – Hubová, Hubová – Ivachnová, Jánovce – Jablonov; Fričovce – Svinia.  Dôležitým argumentom vybudovania úseku je aj zvýšenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. 

Ako uviedol generálny riaditeľ UniCredit Bank Jozef Barta  „ešte pred finančným uzavretím celého projektu banka poskytla rýchle financovanie prípravných prác, ktoré zahŕňajú prípravu staveniska, stiahnutie ornice pre umožnenie archeologického prieskumu a pod..“ 

Výstavba diaľnice D1 sa teda bude realizovať cez projekt verejno-súkromného partnerstva (PPP). Na slovenskom bankovom trhu patrí UniCredit Bank k lídrom vo financovaní PPP projektov.  

Aj pri financovaní  R1 bola UniCredit Bank jedinou lokálnou bankou, ktorá sa priamo zúčastnila finančného uzavretia a plnila špeciálne úlohy. Podieľala sa na investičnom úvere a úrokovom hedgingu (zafixovania úrokovej sadzby), taktiež má úlohu tzv. Account Bank, čo znamená, že spravuje všetky účty, platby a finančné prostriedky. Okrem toho banka plní úlohu agenta pre zábezpeky (Security Agent) a výlučného aranžéra úverového rámca pre financovanie potrieb  DPH. Znamená to, že ako jediná banka priamo poskytla bilaterálny úver na DPH pre projekt rýchlostnej cesty R1. 

Po našej skúseností s financovaním R1, som veľmi rád, že sme sa mohli zúčastniť aj tejto transakcie, ktorou sa štartuje projekt, ktorý bude z hľadiska objemu financovania ešte dvakrát väčší“, povedal Jozef Barta. 

Projekt sa naštartoval,  prebiehajú rokovania s bankami smerujúce k finančnému uzavretiu  s cieľovým termínom 15. februára 2010, pričom UniCredit Bank deklaruje záujem zúčastniť sa aj financovania samotného projektu. 

UPOZORNENIE

Tento text je tlačová správa. Investujeme.sk zvereňuje komerčné oznamy a tlačové vyhlásenia v dodanom znení a nezodpovedá za ich obsah.