Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Vývoj na trhoch v znamení vyberania ziskov a znižovania špekulácií na pokles USD

Investície 16.12.2009 | 10:56 0 Komentárov

Komentár k týždennému vývoju na komoditných trhov.

Záver roka často prináša reverzné pohyby na trhoch. S blížiacim sa koncom roku spôsobilo uzatváranie pozícií na niektorých komoditných trhoch významné straty. Tento rok tomu predchádzalo niekoľkomesačný pohyb cien v pásme. Výpredaje spustila správa o americkej nezamestnanosti, ktorá bola lepšia, ako sa očakávalo. Nasledovala reťazová reakcia, ktorá viedla vďaka posilňovaniu USD, k dramatickému spätnému pohybu na cenách komodít.

Na dolári boli vybudované významné špekulácie na jeho pokles a situácia došla až do bodu, kedy sa investori vzájomne sledovali orlím zrakom, kto začne ako prvý uzatvárať pozície, a teda nakupovať USD. Takže zverejnením údajov o nezamestnanosti v USA nastal pravé tento okamžik a USD v priebehu niekoľkých dní posilnil voči košu šiestich hlavných mien o 2,7%.

K rastu zlata chýba impulz

Na komoditných trhoch sme v uplynulých týždňoch videli budovanie veľkých pozícií, najvyšších za posledných 6 mesiacov, špekulujúcich na ďalší rast. Preto bol tento sektor tak významne zasiahnutý korekciou. Zlato oslabilo o 9 percent a zmazalo tak viacej ako polovicu svojho novembrového nárastu. Nasledovalo ho striebro s väčšou razanciou poklesu, lebo to stratilo až 12% hodnoty. V uplynulých mesiacoch pomer ceny zlata a striebra klesal. Teraz však prelomil klesajúci trend a to môže naznačovať, že krátkodobo má zlato väčší potenciál rastu ako striebro.

Na zlate sa konečne objavila dlho očakávaná korekcia. V nasledujúcich týždňoch bude vývoj určovať predovšetkým vyberanie ziskov a znižovanie špekulácií na pokles USD.

Korekcia ceny o 9% vyvolala nový nákupný záujem o zlato. Výhľad pre rok 2010 je pomerne pozitívny, a tak môže súčasná úroveň predstavovať príležitosť pre opätovný vstup na trh. Za pozornosť taktiež stojí skutočnosť, že výpredaj nás priblížil späť k úrovniam, na ktorých India začiatkom novembra kúpila od Medzinárodného menového fondu 200 ton zlata. To môže viesť k tomu, že niektorá iná centrálna banka kúpi zvyšných 200 ton, ktoré MMF má ešte v ponuke. Takýto krok by určite predstavoval pozitívny impulz a utvrdil by pozíciu zlata ako uschovateľa hodnoty.

Technicky v krátkodobom výhľade je zlato náchylné k poklesu na úroveň 1100 USD, prípadne na 1085 USD/uncu.  Silný dopyt z posledných mesiacov a pozitívne očakávanie k vývoju zlata v roku 2010 však môžu spôsobiť, že predajcovia sa zmenia na kupcov. Rezistencia potom predstavuje cenu 1160 a 1172 USD/uncu.

Cenami ropy hýbu pretekajúce zásoby

V uplynulých mesiacoch energetický sektor nebol veľmi presvedčivý. Cena ropy spadla z maxím dosiahnutých v októbri už o 15%. Sektor bol zasiahnutý jednak výberom ziskov a takisto posilňujúcim USD.

Výška zásob v Cushingu (hlavné centrum pre skladovanie ropy) narástla podľa posledného reportu o 2,5 miliónov barelov. Za posledných 5 týždňov sa zásoby zvýšili o 8 miliónov barelov a do naplnenia ropných kapacity tak chýba už iba 5 miliónov barelov. To pôsobí negatívne na spotovu cenu tejto komodity.

Ešte okrem toho, severomorská ropa Brent, ktorá sa obchoduje voči americkej rope WTI s prirážkou vo výške 2,5 USD/barel, dosiahla svojho 3-mesačného maxima. Historicky je priemerná prirážka medzi 1-2 USD. Terajšia situácia má 3 dôvody: silný dopyt v Ázii, zníženie produkcie zo strany krajín kartelu OPEC a nárast amerických zásob.

Technicky je ropa opäť v pásme 70-75 USD a väčšie riziko teraz predstavuje ďalší pokles, a to k úrovni 65 USD/barel. Tam by cena mala nájsť podporu. Cenami budú hýbať predovšetkým zásoby.

Tento týždeň vyprší januárový kontrakt a prerolovanie na februárový bude stáť 1,80 USD.

Emisné CFD-čka – nový produkt Saxo Bank

Minulý týždeň Saxo Bank uviedla na trh CFD na emisní kvóty. Podkladovým aktívom je EUA Carbon Emissions z burzy Europaen Climate Exchange. To umožní investorom transparentne participovať na vývoji cien povoleniek. Tie sú v silnej korelácii s vývojom cien energií ako sú ropa, zemný plyn alebo uhlie.

Ich cena spadla z minuloročných júnových 30 eur za tonu na 8 eur zo začiatku roku 2009. Recesia vtedy zasiahla celú Európu a spomalila priemyselnú produkciu. V posledných 6 mesiacoch sa cena pohybuje v pásme 12-16 eur. Pokiaľ sa v Kodani dohodnú na znížení emisií, bude to mať pozitívni (t.j. rastúci) dopad na ceny emisných kvót.

Graf: Vývoj cien emisných kvót na burze Europaen Climate Exchange

Prelomenie ceny 15,20 EUR otvára potenciál k rastu na 19,65 prípadne až na 25 EUR. Do toho okamžiku však očakávame obchodovanie v pásmu s podporou na úrovni 12,85 EUR.

Ole Sloth Hansen,
stratég komoditných trhov  Saxo Bank

UPOZORNENIE

Tento text je tlačová správa. Investujeme.sk zverejňuje komerčné oznamy a tlačové vyhlásenia v dodanom znení a nezodpovedá za ich obsah.