Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Zníženie gréckeho ratingu podporilo rast USD

Investície 22.12.2009 | 10:37 0 Komentárov

Týždenná aktualizácia komodít Saxo Bank.

Agentúra Standard & Poor’s znížila minulý týždeň Grécku rating kvôli vysokému rozpočtovému schodku a upozornila tak na riziko, ktorému čelia ďalšie krajiny Eurozóny nachádzajúce sa v podobnej situácii. Spread (rozdiel výnosov) na 10-ročných dlhopisoch Nemecka a Grécka vzrástol na 2,5% a s blížiacim sa rokom 2010 dostal EUR pod tlak.

V uplynulom týždni USD pokračoval v posilňovaní a dosiahol najsilnejšie úrovne za posledné 3 mesiace, pričom pri niektorých komoditách spustil ďalšiu predajnú vlnu. Pohyb bol tak výsledkom pokojného obchodovania ku koncu roka, optimistického komentára FED-u a v neposlednom rade aj znížením ratingu Grécka. S blížiacim sa koncom roka aktivita na trhoch klesá, a tak načasovanie správy (o znížení ratingu) malo maximálny dopad, pretože trhy sú v tomto pokojnom období citlivejšie na negatívne informácie. Tak ako všetci očakávali, že oslabovanie USD bude pokračovať, začali investori opäť bilancovať a hľadať na túto menu nový pohľad.

Rast USD môže spustiť ďalšie vyberanie ziskov v zlate

Taktiež zlato z časti trpelo silnejším dolárom. V minulých týždňoch zaznamenal tento trh veľký príliv investícií a tak je potrebné sa pozrieť na korekciu ceny aj z tohto pohľadu. Minulý týždeň bola testovaná hranica 1 100 USD, čo predstavuje takmer 11 percentnú korekciu oproti maximám dosiahnutými pred dvoma týždňami. Táto úroveň predstavuje pomerne slušný support, ale pokračujúci rast USD môže spustiť ďalšie vyberanie ziskov. Ďalšími technicky významnými úrovňami sú potom hladiny 1 070,80 USD a 1 030 USD/uncu.

Na nich sa od októbra 2008 nachádza rastúca trendová línia. Dokiaľ sa nepodarí túto cenu platne prekonať, tak hornú rezistenciu momentálne pri raste tvorí úroveň 1 142 USD. Kým nebude isté, že pri USD došlo k obratu, zdá sa výpredaj pri komoditách zatiaľ predčasný. Ak k nemu dôjde, a to vďaka obnovenej nádeji na zotavenie americkej ekonomiky, tak môže prestať platiť vzájomný vzťah medzi silným dolárom a nízkymi cenami komodít. V tejto časti roku je však predčasné niečo hodnotiť.

Plyn rástol až o 33% vďaka zime a klesajúcim zásobám

Informácie o stave zásob pomohli minulý týždeň energetickému sektoru nájsť podporu a cena ropy prudko rástla. Import zostal nízky, avšak vďaka chladnému počasiu v USA vzrástla spotreba. Vďaka chladnému počasiu najviacej svojim rastom prekvapil zemný plyn.  Jeho cena vzrástla iba v decembri o 33 percent. Cene taktiež výrazne pomohol pokles plynových zásob. Klesajúci trend z októbra a novembra bol tak prelomený a rezistenciu teraz predstavuje maximum na januárovom kontrakte vo výške 6,24 USD.

Optimistické vyhliadky na zotavenie vytlačili ropu

Po oznámení stavu amerických zásob ropy cena našla podporu a začala prudko rásť. Výhľad na silnejší USD a slabý dopyt pre prvý štvrťrok 2010 tlačil na cenu smerom dole. Avšak optimistický výhľad na zotavenie spôsobil, že ropa má za sebou najlepší týždeň od polovice októbra. Support sa objavil pod hranicou 70 USD a rezistenciu zatiaľ tvorí úroveň 75 USD/barel.

Tento týždeň exspiruje januárový kontrakt a obchodovať sa tak začne februárový.

Pozor na každoročné rebalancovanie komoditných fondom

V roku 2009 sme medzi výkonnosťou jednotlivých komodít videli obrovské rozdiely. To by sme mali mať na pamäti začiatkom budúceho roka (konkrétne medzi 5. a 9. januárom) , kedy dôjde k rebalancovaniu portfólia fondov S &P GSCI a DJ-UBSCI. Aby udržali doterajší pomer medzi váhami jednotlivých komodít, budú musieť ubrať z tých, ktoré vykázali v roku 2009 najvyššiu výkonnosť a pridať komodity so slabou výkonnosťou. To bude mať najhorší dopad na ropu a meď. Naopak, polepšia si zemný plyn a kukurica. Dá sa očakávať, že rebalancovanie týchto dvoch fondov, ktoré hospodária s viacej ako 65 mld. USD, bude mať na trhy určitý dopad.

Ole Sloth Hansen,
komoditný stratég Saxo Bank

Pre tento rok to je posledný komentár k vývoju komodít. Prajeme Vám šťastné Vianoce a úspešný nový rok 2010!

UPOZORNENIE

Tento text je tlačová správa. Investujeme.sk zverejňuje komerčné oznamy a tlačové vyhlásenia v dodanom znení a nezodpovedá za ich obsah.